ZAMAN DİLSİZ OLMA ZAMANIDIR

Naksibendi tarikati Buharali Bahauddin Naksibend (1218-1389) tarafindan kurulmustur. Bu tarikat üc koldan Hz. Muhammed (sallallahü aleyhi ve sellem)´e ulasir.

BIRINCI KOL:

Hz. Ali (kerremallahu vechehu) (ö.660)

Imam Hüseyin (radiyallahu anhu) (ö.680)

Zeynel Abidin (radiyallahu anhu) (ö.694)

Imam Muhammed Bakir (radiyallahu anhu) (ö.733)

Cafer-i Sadik (radiyallahu anhu) (ö.765)

IKINCI KOL:

Hz. Ebubekir (radiyallahu anhu) (ö.634)

Selman-i Farisi (radiyallahu anhu) (ö.655)

Kasim bin Muhammed (ö.720.21)

Cafer-i Sadik (ö.765)

Ebu Yezid Bestami (ö.875)

Ebu Hasan Harakani (ö.1028.85)

ÜCÜNCÜ KOL:

Hz. Ali (kerremallahu vechehu) (ö.660)

Hasan Basri (ö.728.29)

Habib Acemi (ö.767)

Davut Tai (ö.800.801)

Maruf Kerhi (ö.815)

Seriy Sakuti (ö.867)

Cüneyd-i Bagdadi (ö.910)

Ebu Ali Rutburi,

Ebu Ali Katip (ö.933),

Ebu Osman Magribi (ö.983)

Ebu Kasim Kürkani (ö.1058).

Altin silsile Reygamberimizden günümüze kadar devam ederek gelmistir. Erzincan´in manevi ikliminde Altin silsilenin halkalerini olusturan dört müstesna isim karsimiza cikmaktadir.

Piri Sami hazretleri (1848-1912)

Muhammed Besir hazretleri (1865-1932)

Dede Pasa hazretleri (1879-1973)

Abdurrahim Reyhan hazretleri (1930-1998)

Pir-i Sami hazretleri´nin kabri Terzibaba Mezarligi yolu üzerindedir. Kabrin bulundugu alan tamamiyla mezarliktir. Bu büyük mezarlik, mübaregin adiyla anilmaktadir. Besir Efendi hazretleriyle Dede Pasa hazretleri`nin kabirleri Terzibaba Mezarligi´nda yan yanadir.

Acizane bu kitapta hayatini anlatmaya calistigimiz Abdurrahim Reyhan hazretlerinin kabri de Besir Efendi ve Dede Pasa hazretlerinin kabirlerinin bulundugu alanda dir.

Tarikatlar yüzyillar boyunca insanligi aydinlatan ilim merkezleri olmuslardir. Insanlarin gönüllerine Allah sevgisini naks eden tarikatlar, Osmanli Imparatorlugu döneminde büyük görevler üstlenmislerdir. Cihan Devleti konumuna gelen Osmanli Impartorlugunu, 600 yil ayakta tutan manevi dinamiklerdir. O manevi degerler, her asirda oldugu gibi bugün de vardir. Dün Ahmet Yesevi, Haci Bektas-i Veli, Yunus Emre, Mevlana gercegi ne ise; bugün asrimizda Abdurrahim Reyhan hazretleri gercegi odur.

Günümüzde sahte seyhler, sahte dervisler türedi diye feryat ediyoruz. Yok öyle degil tarihin her döneminde din tüccarlari var olmustur, var olacaktir.

Iste size yüzyillar öncesinden bir örnek:

Esref oglu Rumi hazretleri yüzyillar evvel yazmis oldugu “Müzekki-n Nüfüs” adli eserinde diyor ki; “Imdi zaman azdi. Kardeslerin halleri döndü. Hirsizlik, azginlik, serkeslik ve münafiklik cogaldi. Mesayih kalmadi. Beyler zalim oldular. Kadinlar rüsvet yer oldulaar. Müderrisler fasik oldular. Tefsir ve hadis medreselerde okunmaz oldu. Fakihler ve din ilmini bilen kisiler az kaldi. Vaizler dünya icin mescitlerde vaaz edip, akce derer oldular. Ilimle beyler kapisinda ragbet bulamayan Danismentler, seyhlik tarikini tutup yüz gülerek halkin dünyasini alir oldular. Ve agzindan Mesayihin o hale münasip sözlerini ezberleyerek mescitlerde söylemeye ve insanlara kendilerini sevdirmeye calisir oldular. Takip denilenlerde arifler donunu giyerek zikir meclislerinde konusmaya ve riyakarligi basladilar.”

Din sahtekaarlari gercek Allah doslarinin sanini düsürmez. Aksine yükseltir. Dün öyleydi bugün de böyledir. Yeter ki Allah´in sevgili kullarini gercekten aramaya niyet edelim.

Bu asir bircok hastaligi tasiyor bünyesinde. Hangi ilaci verirseniz verin. Hastalik azalacagi yerde daha da cogaliyor. Allah´in sevgili kullarindan Cafer-i Sadik Hazretleri, kendi müritlerinden dostlarindan ayrilarak bir magarada inzivaya cekilmis. Uzaklasmis insanlardan. Bunun üzerine müritleri muhipleri Hazret´in kapisina varmis. Demisler ki. “Efendim kerem buyur, yine bizim aramiza gel, bize nasihat eyle. Mübarek nefesin bereketiyle ola ki bu bizim ölü gönüllerimiz dirilir. Bizim necatimiza sebep olursunuz.” Hazret gelenlere söyle cevap verdi. “Bu zaman agzi acmayip dilsiz gibi olacak zamandir.”

Hazret´in isaret buyurdugu zaman öyleyse, varin bu zamani siz degerlendirin.

Hazret´in isaret buyurdugu zaman öyleyse, varin bu zamani siz degerlendirin.