O ATEŞ YÜZYILLAR BOYUNCA SÖNMEYECEK 

 Erzincan sehrinde yetisen Erzincan´in manevi harmaninda savrulan kalbi Allah sevgisiyle doldurulmus, Allah yolunun essiz kahramani, seyyid, seyh, mana alemeninde bir gönül eri. Erzincan´dan dünyaya acilan bir maneviyat elecisi Abdurrahi Reyhan.

Veliler halkasi kol kol devam ediyor ve günümüze kadar geliyor. Abdurrahim Reyhan, Naksibendi tarikatinin Halidiye koluna mensuptur. 1912 yilinda ötelere sefer eden Pir-i Sami hazretleri Erzincan Halidiye kolunun ild halkalarindan biridir. Abdurrahim Reyhan hazretleri, bugün bu halkanin son temsilcisiydi.

Reyhan hazretleri Erzincan´in Keleric, bügünkü adiyla Karakaya beldesinde dünyaya gelmislerdir. Hazret´in hayatini anlatmadan önce dodugu belde hakkinda kisa bir bilgi vermek istiyorum. Cünkü Karakaya beldesi tarih sahnesinde tasavvuf acisindan büyük bir yer tutmaktadir.

Keleric (Karakaya), Erzincan merkezine 25 km uzaklikta, kuzey kismi daglarla cevrili bir alanda yer almaktadir. Beldenin baslica gecim kaynagi tarim ve hayvancilik olmakla beraber,üzümü meshurdur. Belde ekonomik yönden gariptir. Anadolu´nun geri kalmis, unutulmus köylerinden biridir. Köy diyorum cünkü 1987 yilindan sonra belediyelik oldu.

Hicri 1052, miladi 1642 yilinda Keleric (Karakaya) beldesi, halveti tarikatinin en önemli merkezlerinden biri olmustur. Evliyanin büyüklerden Pir Muhammed Buhaeddin, Keleric´te dogmustur. Dogum tarihi ve ölüm tarihi bilinmemektedir. Rivayete göre Erzincan´da meydana gelen büyük bir depremde sehit olmustur. Tarihi kaynaklar kabrinin Keleric´te oldugundan bahseder.

Pir Muhammed Buhaeddin Erzincani hazretleri zamanin alimlerinden okumus, ilimde büyük bir mertebeye ulasmis, meshur bir müderris olmustur. Gördügü bir rüya üzerine tasavvuf deryasina dalmis halveti tarikatinin büyük velilerinden Seyyid Yahya Sivani hazretlerinin dergahina kapanmis ve halifesi olmustur. Halife olarak Keleric´e dönmüs, burada büyük bir medrese acmistir. Yani Keleric Köyü Halveti tarikatinin o dönemdeki en büyük merkezi durumundadir. Köyün tarihsel sürecine baktigimizda yüzyillar boyunca tasavvufun merkezi odugunu görürüz.

Abdurrahman-i Tagi hazretlerinin Pir-i Sami hazretlerine; “Git Erzincan´da dergahini ac. Orada öyle ocak yanacak ki; o ates yüzyillar boyunca hic sönmeyecek.” diye buyurmustur. Emir yerini bulmustu. Ocaktaki ates öyle bir yaniyordu ki; gönülleri yakip kavuruyordu. Altin silsile gönüller sultani Abdurrahim Reyhan Efendi hazretlerine geliyordu.