Bu mektubu Molla İbrahim'e bazı nasihatlarda bulunmak için göndermiştir.

Salim arkadaş Molla İbrahim'e. Allah'ın selamı sizin ve ihvanın üzerine olsun. Dua taleb ettikten ve güzel halinizden sorduktan sonra beklediğimiz kavuşmaya kefaret olması için sizin şanınıza Fakih Ahmed ve Üzeyr Efendi'ye yardım etmek yakışır. Cumaya, cemaata ve sohbete gitmeye, haramlardan sakınmaya, amele ve bilhassa rabıtaya, ihvana hizmete, fırsatı kaçırmamak üzere gece ibadetine devam ederseniz, bize şükür etmek ve sevinmek düşer.

Ey manevi evlat ve Mevlevi kardeş! Dünya tufandır. Şeriat gemidir. İnsanların çoğu helak edici rüzgardadır. Kim rüzgardan korunur, fırtınalar ona zarar vermezse o mukarreblerden olur. Böylece o kimse Allah'ın zatı ve sıfatları konusunda yakini imana ulaşır. Fena, beka makamlarına erişerek cezbe ile marifet elde edilir.

Şeyh Abdurrahim'e selam ederim. Halini sor. Benden sevenlerine selam ulaştır. Onların hallerini sor. Muhabbeti artıran kimse gibi o ikisi ile muhabbeti artır. Şeyhten ve Şeyh Abdurrahman'dan, Halil ve İsa'dan dua istiyorum. Annenize selam ederim, kerimem ondan dua talep ediyor. Geride kalanlara baki selam. 25- Recep-1296