MEVLÂNÂ HÂLID HAZRETLERININ VASIYYETI

Bismillarirrahmanirrahim

“Sana Allah’dan korkmayi, O’na itaat etmeyi, insanlara eza vermemeyi tavsiye ederim. Buna özellikle Haremeyn-i serifeynde dikkat edesin. Herkes seni giybet etse bile sen kimseyi giybet etme. Nefsin için kimseden dünya mali alma. Ancak serefinin müsaade ettigini al. Onu da hayir yolunda sarfet. Mü’min kardeslerin aç iken, yoksul iken onu nefsinin arzulari için harcama. Kimseyi hor görme. Kendini kimseden üstün görme. Kalbî ve bedenî ibadetler yönel. Ömrünü bu sekilde geçir. Niyet, ibadetlerin ruhu olmasi sebebiyle bu hususta çok kusur ettigin için simdiye kadar hiçbir hayirli is yapmadim diye kabul et. Çünkü ihlâs olmadan niyet sahih olmaz. Senin büyügünde ihlâs olmazsa sende de olmayacagi asikardir. Vallahi ben dünyaya ayak bastigim günden beri hayirli bir amel islemedim. Sen beni kendinden hayirli zannediyorsun. Her hayirda kendini iflas etmis saymamak cehâletin son haddidir. Kendini iflas etmis kabul ettigin vakit artik ümidi kesme. Çünkü Allah Teâlâ fazl u ihsâni bir kulun ins ü cinnin ibâdetini yapmasindan hayirlidir. Âyet-i kerimede: “Ancak Allah’in fazli ve rahmetiyle, iste bununla sevinsinler. Bu, onlarin topladiklari seylerden hayirlidir.” (Yunus sûresi/58) buyurulmustur.

İbni Abbas radiyallahu anhüma “topladiklari” mânâsina gelen kelimeyi “kazandiklari” seklinde tefsir etti.

Akillari seytanin elinde oyuncak olan kimseler gibi, Allah’in rahmeti, sizleri ibadeti terk etmeye sevketmesin.

Kalb zikrine devam et. Yolda giderken de olsa onu burakma. Her isinde Allah’in kuvvet ve kudretine sigin. Sâdât-i kiram hazarâtinin rûhâniyetlerinden istimdad et. Âlimlere ve Kur’an hafizlarina hürmet et. Gücün yettigi kadar Kur’an okumakla mesgul ol. En fazla fikih ilmiyle mesgul ol. Kalb huzurun bu isle kesilmesin. Eger birini digerine perde yaparsan mesreb darligi içindesin demektir.

Hükümet adamlarinin isine karisma. Senden kendileri için istemisler bile olsa yine ihtiyatli ol. Müslümanlarin basindaki adamlar ve yardimcilari için iyiliklerine ve islah olmalarina duâ et. Allah’a, Müslümanlarin kâfirlere ve bid’atçilara galib gelmesi için duâ et. Kendini terk et. Hayra bütün gücünü sarfet. Mevcudlarla kanaat et. Makam-i Mahmud sahibinin sünnetine simsiki saril. Allah’in ebedler boyu salat ü selami O’na, âl ü ashâbina olsun. Hamd, âlemlerin rabbi Allah’a mahsusdur.

Nafile namazlardan teheccüd, israk, kusluk, ve evvabin namazlarina devam et. Daima abdestli gez. Günde üç defa su tesbihi oku.

“Yarattiklari sayisinca, kendisinin hosnut oldugunca, arsinin agirliginca ve bitip tükenmeyen kelimeleri adedince ben Allah’i ulûhiyet makamina yakismayan sifatlardan tenzih eder ve O’na hamdederim.”